אני

מילי שמידט

בנה לעצמך אתר!

כשלמדתי לכתוב אתרים בקייטנת מחשבים בגיל עשר, עשינו את זה ב-notepad של ווינדוס. אף אחד לא אמר שאי אפשר גם היום. אם אתם ממש מתעקשים תורידו את visual studio code, שאיתו אני עובד. הדבר היחיד שעוד נשאר כדי לבנות אתר יפה ופשוט הוא html ו-css. רוב המתכנתים יגידו, "זה אפילו לא תכנות".

html, או hypertext markup language היא בסך הכול שפה של תגיות שמסמנות למחשב מה התפקיד של כל חלק באתר. איזה טקסט הוא כותרת, איפה מתחילה ונגמרת פסקה, איפה נמצאת איזו תמונה, וכיוצא באלה.

css, או cascading style sheets, היא שפת עיצוב פשוטה שאחראית לצבעים ולגדלים בעיקר. רק צריך ללמוד את החוקים הבסיסיים שלה, וזה לא מאוד מסובך.

אם שמעת על משהו אחר שהוא חובה כדי לבנות אתר, שמעת לא נכון. הנה, הוכחתי. באתר הזה יש html ו-css בלבד, וכל מי שאומר שצריך משהו מעבר לזה בעצם אומר לך להשאיר את האינטרנט לגדולים ולבלוע את התוכן שלהם בשקט, וזהו. וזה כבר באמת מעצבן אותי. אתם מוזמנים ללחוץ עכשיו על המקש הימני בעכבר ולבחור באפשרות view page source מהתפריט שנפתח. שם אפשר לראות את מסמך ה-html וה-css, ולהיווכח שהם באמת די קצרים ופשוטים. בעצם, חוץ מהתוכן עצמו, המסמכים האלה די ריקים. אפס מאמץ. כיף גדול!

אז אתם מוזמנים לפתוח מסמך בעורך הקוד שבחרתם ולהתחיל לכתוב html, ואתם מוזמנים להעתיק מהקוד שלי. רק לא לשכוח לשמור את הקובץ בשם index.html. האינדקס הוא העמוד הראשי של האתר, וכל אתר חייב שיהיה לו כזה. את קובץ ה-css שומרים כמובן עם הסיומת המתאימה, כך: style.css.

אחרי שהאתר יהיה גמור, תלכו לאתר כמו גיטהאב ותפרסמו אותו שם בחינם. האתר יעלה לאינטרנט ויהיה זמין לכל גולש בכדור הארץ, ואולי יום אחד אפילו במאדים! אגב, אפשר למצוא קישור לעמוד הגיטהאב שלי בעמוד הבית של האתר הזה.

לא להיבהל אם האתר נראה קצת מיושן. הרעיון פה הוא לא לבנות אתר ש"יעמוד בסטנדרטים" שאף אחד לא מבין מי קבע אותם, כי הם הופכים את האינטרנט לסיוט מסורבל, איטי ומציק. אל תפחדו, פשוט תיצרו. זה האתר שלכם. אני מאוד מתרגש מהאתרים שלי, אני חושב שהם יפהפיים, והם מאפשרים לי לשתף את הרעיונות ואת המחשבות שלי איך שארצה.

גם לכם יכול להיות את כוח העל הקסום הזה.

לעמוד הבית